W poprzednim wpisie rozważaliśmy to, ile lat w rozwoju gospodarczym dzieli Polskę od pozostałych krajów europejskich. Jak słusznie zauważyła część czytelników, nie jest to jedyny wskaźnik, który świadczy o rozwoju gospodarczym. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, czy pod względem oczekiwanej długości życia Polsce udaje się skuteczniej gonić najbardziej rozwinięte kraje Europy.

Oczekiwana długość życia w Polsce w roku 2015 wyniosła 76 lat i 8 miesięcy. W roku 1989 było to 71 lat i 1 miesiąc. Wzrost jest zatem całkiem duży. Jak duży? Aby to zbadać trzeba, jak zwykle, przyłożyć do danych odpowiednią linijkę. Sprawdźmy zatem jak ma się oczekiwana długość życia w Polsce do pozostałych krajów europejskich.

roznice_bezwzgledna_life_15_89Porównując kraje zachodnie do Polski widać, że różnice w latach 1989 i 2015 są mniej więcej takie same, a jeśli nadrabiamy to nie więcej niż o pół roku. Nie tylko nam nie udaje się zmniejszyć tego dystansu. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi krajami ,,zza żelaznej kurtyny". Chlubnymi wyjątkami są Czechy oraz Słowenia.

Zbadajmy teraz trochę inną rzecz. Ile lat temu mieszkańcy np. Szwecji mieli oczekiwaną długość życia taką jak Polacy w roku 2015. Czy tak mierzona różnica zwiększyła się, czy zmniejszyła w porównaniu z rokiem 1989? Po kliknięciu w dany kraj pojawia się więcej informacji (niestety w mieszance językowej polsko-angielskiej).

Podobnie jak w przypadku PKB, okazuje się, że wielu państw wcale nie gonimy. Dystans utrzymuje się, a nawet zwiększa. Lepiej widać to zjawisko na nieinteraktywnej mapie.

roznice_lata_life_15_89

Jakie stąd płyną wnioski? Po pierwsze, Polska bardzo dobrze wypada w porównaniu z pozostałymi krajami Europy Wschodniej. Po drugie, pod względem długości życia, nie nadrabiamy dystansu do Europy Zachodniej. Dotyczy to nie tylko tego ile lat jesteśmy ,,do tyłu", ale także różnic bezwzględnych, czyli ile lat dłużej żyją od Polaków Francuzi czy Hiszpanie. Po trzecie, zawirowania polityczne i gospodarcze bardzo mocno odbijają się na oczekiwanej długości życia. Najlepszym tego przykładem jest Ukraina.

Dane dotyczą oczekiwanej długości życia przy narodzeniu i pochodzą z serwisu Gapminder.