Zakończyły się właśnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Warto się cieszyć się z każdego sukcesu polskich, i nie tylko, sportowców, ale spróbujmy ocenić występ polskich olimpijczyków i porównać uzyskane przez nich wyniki do tych z poprzednich olimpiad.

Jak porównać poziom występów Polaków na przestrzeni lat? Nie jest to łatwe. Z jednej strony liczba konkurencji się zwiększyła, czyli jest więcej medali do zdobycia. Z drugiej liczba ekip i sportowców również rośnie. Zależność jest mniej więcej liniowa - co nie powinno być zaskoczeniem

konkurencje_sportowcy

Jak zatem porównamy wyniki Polaków? Sprawdźmy efektywność zdobywania medali. Zdefiniowałem go jako stosunek liczby medali przypadających na jednego polskiego olimpijczyka, do łącznej liczby medali przypadających na wszystkich olimpijczyków.

wystepy_polakowJak widać najlepszy występ do igrzyska w Tokio w 1964. Igrzyska w Rio są bardziej udane od dwóch poprzednich. Pozostaje mieć nadzieję, że za 4 lata wrócimy do formy z początku lat 90-tych :)

Jeszcze jedna uwaga odnośnie wykresu liczby sportowców i liczby konkurencji. Widać na nim 3 obserwacje odstające. Pierwsza to Igrzyska w 1920 roku, zaraz po I Wojnie Światowej. Druga to Olimpiada w Moskwie w roku 1980, która została zbojkotowana przez państwa zachodnie. Ostatnia, to Igrzyska w Los Angeles w 1984, zbojkotowane z kolei przez państwa komunistyczne.