Z powodu niskiej frekwencji, ciężko sobie wyobrazić, żeby referendum z 6 września wpłynęło na jakiekolwiek zmiany w Polsce. Mimo wszystko moja ciekawość każe mi zerknąć na mapy obrazujące rozkład poparcia dla poszczególnych pytań w zależności od gminy. Zwłaszcza dlatego, że źle zadane pytania i niska frekwencja dają nadzieję na powstanie anomalii, a dla statystyka nic nie jest bardziej ciekawe niż rzeczy, które odchodzą od normy. Na początku słowa uznania dla PKW, która, podobnie jak w poprzednich wyborach, umieściła wyniki do pobrania w internecie.

Pierwsze pytanie dotyczyło wprowadzenia w Polsce Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu. Dzięki gminie Boronów w powiecie lublinieckim, która sprzeciwiła się rozstrzyganiu wątpliwości podatkowych na rzecz podatnika, jest to jedyne pytanie, które w każdej gminie uzyskało poparcie większości głosujących. Na mapie zaznaczyłem gminy, w których poparcie dla JOW-ów było największe i najmniejsze.

referendum_jow_s

Drugie pytanie dotyczyło finansowania partii politycznych z budżetu. Na ten temat pisałem w poprzednim poście. Zdecydowana większość obywateli opowiedziała się za zmianą istniejącego systemu. Co ciekawe w kilku gminach, między innymi w dolnośląskiej gminie Lewin Kłodzki, większość była za pozostawieniem obecnego sytemu. Na mapie zaznaczyłem wszystkie gminy, w których większość wyborców była za pozostawieniem obecnego systemu, oraz gminę z największym poparciem dla zmiany.

image3320Pytanie trzecie dotyczyło zmian w prawie podatkowym. Uzyskało ono największe poparcie w skali kraju - 94.5%.

We wstępie do posta obiecałem anomalie. Kilka już zaobserwowaliśmy, ale najciekawszą z nich, moim zdaniem, jest stu procentowe poparcie! Miało ono miejsce się w gminie Niegosławice w powiecie żagańskim. Spośród ponad 3600 uprawnionych go głosowania, na referendum poszło 156 osób, z tego 146 oddało ważny głos w trzecim pytaniu. Wszystkie głosy były na Tak. Mieszkańcy tej gminy nie byli równie zgodni w sprawie pozostałych pytań. Za JOWami było 80% a za utrzymaniem systemu finansowania partii 16%.

referendum_podatki_s