Gdzie żyją Wrocławianie? Które dzielnice się rozrastają, a które wyludniają? Jak zmieniło się pod tym względem miasto od 1998 do 2014 roku? Wszystko na pięknej interaktywnej mapie, dzięki której można się przekonać, jak mało się wie o Wrocławiu :)

Poniżej interaktywna mapa. Przybliżać można przyciskami w lewym górnym rogu lub scrollem na myszce. Po kliknięciu pokazują się informacje o danym obszarze. Mapę można przeglądać na dwóch poziomach - mikro i makro (wybór w prawym górnym rogu). Pierwszy odpowiada rejonom statystycznym, drugi rejonom urbanistycznym.

Jakie wnioski? Po pierwsze, suburbanizacja. To trochę banał, bo wszyscy widzą ją na co dzień, ale mnie osobiście zdziwiła skala jaką ma to zjawisko. Po drugie, osiedle które najszybciej się rozwijają leżą na okręgu o promieniu około 7-8 kilometrów. To jest coś czego powinniśmy się spodziewać. W 1998 duża gęstość zaludnienia była w kole o promieniu 5-6 km. Po trzecie, gęstość zaludnienia na nowych osiedlach nadal jest znacznie mniejsza niż w centrum. To oczywiście generuje problem z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury i usług (transport publiczny, szkoły, sklepy).

Zmiany są jeszcze bardziej widoczne kiedy patrzy się na zmianę liczby dzieci w wieku szkolnym. To tak a propos poprzedniego wpisu i pytań, które pojawiły się na Facebooku. Na przykład w trójkącie ograniczonym ulicami Glinianą, Ciepłą i Wesołą liczba dzieci spadła z 253 do 61. Czyli z małej szkoły zrobiły się dwie klasy. Podobnie jest na Gaju. Dla porównania, spadek liczby dzieci w całej Polsce w tym okresie wyniósł 38%.

Dane pochodzą ze strony Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia.