Jak są rozmieszczone we Wrocławiu szkoły podstawowe? Jakie wyniki na sprawdzianie osiągają ich uczniowie? Jak mają się one do przeciętnych wyników dla Wrocławia? Słowem, must-have przed decyzjami o przeprowadzkach i kupowaniu mieszkania :)

Aby uruchomić interaktywną mapę wystarczy kliknąć na poniższy obrazek.

Rplot

Co na tej mapie widać? Po pierwsze podział na lepsze i gorsze dzielnice. Wśród tych pierwszych mamy Biskupin i Krzyki, zaś w drugiej grupie mamy Nadodrze i Przedmieście Oławskie (Trójkąt).

Po drugie, widać rejony, w których, mimo dużej liczby dzieci, nie ma szkół (Gaj, Jagodno, Partynice). O tym zjawisku już pisałem przy okazji wpisu o rozmieszczeniu przedszkoli, a wynika to z suburbanizacji, za którą nie jest w stanie nadążyć miasto.

Po trzecie, to też wniosek ,,suburbanizacyjny", w centrum mamy bardzo dużo szkół, ale są one mniejsze.

Dane pochodzą z trzech źródeł. Wyniki egzaminów pobrałem przy użyciu pakietu ZPD. Dane o szkołach pochodzą ze strony MEN. Gęstość zaludnienia dotyczy roku 2011 i pochodzi z serwisu geostatystycznego GUS.

Mapę, którą prezentuję można przedstawić znacznie bardziej interaktywnie, ale niestety potrzebny jest do tego porządny serwer. Jeśli ma dostęp do takiego serwera (lub chciałby go zasponsorować :) ) to zachęcam do kontaktu.