Wczoraj odbył się we Wrocławiu 5 nocny półmaraton. Dostarczył on wszystkim uczestnikom, jak to zwykle bywa, mnóstwo cierpień i radości :) Podobnie jak dwa lata temu przeanalizujmy wyniki jakie uzyskali zawodnicy.

Na początku kilka faktów. Dwa lata temu w biegu udział wzięło 7 tysięcy osób, w tym już niemal 10 tysięcy!!! Ten wzrost nie pozostał bez wpływu na przeciętne tempo, jakie uzyskali zawodnicy, które było w tym roku nieco niższe.

Dane zwizualizowałem tak samo jak poprzednio. Dla każdego biegacza zmierzone zostały międzyczasy na 5, 10, 15, 20 kilometrze i na mecie. Dla każdego z kolejnych punktów pomiarowych, i dla każdego biegacza z osobna, liczę uzyskane przez nich tempo. To znaczy, że dla każdego startującego w półmaratonie znam jego tempo na pierwszych 5 km, pomiędzy 5-tym a 10-tym kilometrem i tak dalej. Na wykresie poniżej jedna linia odpowiada jednemu biegaczowi. Wartości w punktach to średnie tempo w jakim zawodnik przebiegł poprzedni fragment trasy.

Jak widać autor znajduje się w okolicach mediany i ma żelazne tempo, w którego uzyskaniu bardzo pomagała mu słuchana radiowa audycja. Finisz maratonu miał miejsce na wyremontowanym Stadionie Olimpijskim, co stanowiło piękną nagrodę za wysiłek :)

Dane pobrałem ze strony półmaratonu. W całości przerobiłem je i zwizualizowałem w R. Zgodnie z życzeniem wyrażonym przez czytelników, podaję link do kodów na gist.