Dzisiaj wpis, za który oberwie mi się z prawej i lewej strony. I w dodatku nie za to, że i jednych i drugich pojadę, ale za to, że jednym i drugim oddam troszkę honoru! Oczekiwania podkręcone, postaram się je spełnić. Wpis dotyczy orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Konkretnie dwóch zagadnień. Pierwsze to czas od wydania wyroku do jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Drugi dotyczy czasu wykonania wyroków, czyli ile zajęło poprawienie prawa od momentu stwierdzenie jego niezgodności z konstytucją.

Dane z których korzystam pochodzą z Publicznego Portalu Informacji o Prawie. Dotyczą one wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących niezgodności ustaw i rozporządzeń z Konstytucją. Po wykonaniu magii wyrażeniami regularnymi w R, policzyłem rozkład czasu oczekiwania na publikację wyroku w Dzienniku Ustaw.

wydanie_ogloszenie_tkŚrednio orzeczenia były publikowane po 10 dniach. 75% wyroków było publikowanych do 14 dni od ich wydania. Tymczasem od wydania wyroku w sprawie ,,ustawy PO" minął niecały tydzień. Z punktu widzenia statystyki - nic szczególnego. Z punktu widzenia newsu

Nadstawiłem lewy policzek, teraz czas na prawy. Ostatnio ukazały się informacje jakoby PO nie wykonywała wyroków trybunału i wskazuje się na pokaźną liczbę - 49=7^2 - wyroków, które nie zostały póki co wykonane. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie wyroku, czyli zmiana ustawy, zajmuje nieco czasu.

Prześledźmy te wyroki, które mają status ,,wykonane". Przeciętny czas od opublikowania do wykonania wynosi rok. Rekord to 17 lat!

wydanie_wykonanie_tk

Uważny czytelnik zauważy, że na powyższym wykresie znajdują się wartości ujemne. Sprawdziłem jedną z tych wartości i nie jest ona moim błędem programistycznym. Okazuje się, że skierowanie i rozpatrzenie sprawy przez Trybunał zajęło w tym wypadku tyle czasu, że Sejm sam z siebie zdołał ustawę naprawić przed wydaniem wyroku… Rozkłady czasu wykonywania wyroków dla rządów PiS i PO są bardzo podobne (1 kwartyl - 8 miesięcy, mediana - 1 rok, 3 kwartyl - odpowiednio 2 i 1.5 roku).

Czas oczekiwania na wykonanie wyroków ze statusem ,,niewykonany" nie różni się mocno od tego, ile zajmowało wykonanie wyroków w przeszłości. W szczególności przeciętna wartość jest raptem o parę dni większa. Czyli poprzedni Sejm i rząd nie wykazywały się złą wolą. Te sprawy po prostu nie zdążyły jeszcze zostać załatwione.

wydanie_oczekiwanie_tk

Kilka kwestii technicznych. Jeśli kogoś interesują dane to mogę je udostępnić. Datę wykonania wyroku szacowałem na podstawie pozycji w Dzienniku Ustaw. Mniej więcej ma on co roku 2000 pozycji, więc dzielę przez 160 i wybieram pierwszy dzień miesiąca. Kilka przypadków uzupełniłem ręcznie. K-S test rozkładów czasu oczekiwania na wykonanie i faktycznego czasu wykonania nie odrzuca hipotezy zerowej.