W jakich krajach i regionach przeprowadzanych jest najwięcej zamachów terrorystycznych? Czy jest uzasadnionym, żeby mówić o tym, że Europa Zachodnia jest szczególnie atakowana, czy też mamy do czynienia z globalną eskalacją terroryzmu? Mam wrażenie, że czasem zapominamy iż terroryzm nie jest zjawiskiem nowym. Od dawna wywiera on znaczący wpływ na kształtowanie rzeczywistości politycznej. Wystarczy przypomnieć, że jedna z największych humanitarnych tragedii w historii Europy, I Wojna Światowa, rozpoczęła się od zamachu terrorystycznego w Sarajewie. Czy w obliczu coraz częstszych zamachów można mówić o tym, że Europa jest szczególnie zagrożona atakami terrorystycznymi? Może problem ten dotyczy w jeszcze większym stopniu reszty świata? Spróbujmy spojrzeć bardziej globalnie i sprawdźmy, w jakich krajach najwięcej osób padało ofiarą terrorystów w ostatnich 10 latach.

total_killed

Jak widać, z państw europejskich mamy tylko Rosję (głównie chodzi o Czeczenów) i Ukrainę (głównym źródłem zamachów są Rosjanie). Liczba ofiar na Bliskim i Dalekim wschodzie to dziesiątki tysięcy ludzi! Jak wyglądają te statystki w podziale na regiony? total_killed_regionyOkazuje się, że zachodnia Europa jest jednym z najbezpieczniejszych rejonów na świecie. Jeszcze nie tak dawno, w latach 80-tych, sytuacja była zupełnie inna. Co ciekawe, podobnie jak dzisiaj, za częścią zamachów w Europie stali wówczas islamscy ekstremiści (np. porwanie statku Achille Lauro). total_killed_regiony_80s Moją uwagę zwróciły 3 zmiany.

Po pierwsze, znacznie bezpieczniejszym miejscem stała się Ameryka Środkowa i Południowa. Z pewnością pomogło w tym zakończenie Zimnej Wojny, a tym samym rywalizacji o wpływy w tym regionie.

Po drugie, gigantycznie wzrosła liczba ataków na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Po trzecie, wzrosła liczba ataków w Europie Wschodniej. Po rozpadzie ZSRR sytuacja w naszym regionie stała się znacznie bardziej ,,dynamiczna", co poskutkowało również zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym.

Dane pochodzą z bazy GTD.