Czy w przemyśle filmowym kryje się seksizm i przewaga mężczyzn nad kobietami? Nawet pobieżne przejrzenie internetu przyniesie odpowiedź że zapewne tak właśnie jest. Na przykład pierwszy wynik w google daje infografikę na ten temat. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najbardziej kasowym filmom w historii. Sprawdzimy którzy aktorzy i reżyserzy stoją za ich sukcesem, a także jaki jest wśród nich udział kobiet.Na stronie boxofficemojo można znaleźć dane dotyczące 630 najbardziej kasowych filmów wszechczasów. Jak takie dane sprawnie pobrać i przetworzyć pokażemy za tydzień, a dzisiaj skupimy się na ich analizie. Na początek sprawdźmy, którzy kto występuje najczęściej jako aktor pierwszoplanowy.

actorsWśród 20 najczęściej występujących aktorów jest tylko jedna kobieta - Cameron Diaz. Konkurencję deklasuje Tom Cruise. A jak sprawa ma się z reżyserami? Tutaj niedoścignionym liderem jest Steven Spielberg zaś seksizm przybiera kształty tak monstrualne, że czytelnicy o silnych przekonaniach i słabym sercu powinni NATYCHMIAST przestać czytać ten wpis.

directors Uważny czytelnik zapewne zorientował się, że rozważanie zarobionych przez filmy pieniędzy bez uwzględnienia inflacji jest niepoprawne. 100 milionów dolarów w roku 1939 to znacznie więcej niż miliard dolarów w 2016. Zestawienie uwzględniające zmianę wartości pieniądza w czasie trudno jest zrobić ponieważ wiele starych filmów doczekało się kolejnych edycji kinowych. Jednocześnie większość dostępnych danych ma charakter zbiorczy. Na szczęście gotowe szacunki można znaleźć po raz kolejny na stronie boxofficemojo. Jeśli zastosujemy taką miarę to najbardziej kasowym filmem w historii jest ,,Przeminęło z wiatrem". Nasze zestawienie reżyserów będzie wtedy nieco inne.

directors_adjustedJeśli kogoś interesuje kim był Clyde Geronimi - to jeden z reżyserów disneyowskich filmów takich jak ,,Kopciuszek", ,,101 dalmatyńczyków" czy ,,Królewna Śnieżka".

actors_adjustedW zestawieniu aktorów nieco lepiej wypadają panie. Oprócz Cameron Diaz mamy Barbarę Streisand oraz Carrie Fisher.