Dzisiaj chciałbym się podzielić czymś ładnym i ciekawym. Chodzi o infografiką dotyczącą ostatnich wyborów samorządowych. Przedstawia ona w pigułce najważniejsze informacje dotyczące poparcia dla głównych partii, frekwencji i liczby głosów nieważnych. Zgodnie z życzeniami Londyńskiej Polonii, postaram się dać więcej opisów a mniej kodów w R.

Infografika powstała w oparciu o znaleziony na twitterze wpis z bloga. Podobieństwo jest bardzo duże, bo rzecz nie jest wcale łatwa a ja jestem dopiero na początku nauki tworzenia takich obrazów w R.

I już bez zbędnych komentarzy prezentuję Wam grafikę (UWAGA! Plik jest dosyć duży i lepszym rozwiązaniem może być zapisanie go na dysku niż otwieranie w przeglądarce) infografika_wybory_2014

Czy można coś sensownego z niej odczytać? Jak najbardziej! Na wstępie zauważmy rzecz oczywistą, poparcie dla partii zależy mocno od regionu. Patrząc na dolne wykresy widać, że w najmniejszym stopniu dotyczy to PiSu. Co ciekawe PO ma jeden nadspodziewanie dobry wynik, który uzyskała w powiecie Sejneńskim. Po pobieżnym przeglądzie danych i wikipedii domyślam się, że jest to zasługa mniejszości litewskiej. Mniejszość ta, stanowiąca 16% populacji powiatu, wystawiła co prawda swoją listę w wyborach do rady powiatu, ale już nie do sejmiku wojewódzkiego. Po drugie, istnieje zależność pomiędzy procentem głosów nieważnych a poparciem jakie otrzymały partie. Na środkowym wykresie przedstawiona jest ta zależność. Badamy ją w podziale na różne typy gmin (wiejskie, wiejsko-miejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu). Każda kropka oznacza wynik w jednej komisji obwodowej, lokalu wyborczym. Niebieska linia została dopasowana automatycznie i opisuje trend pomiędzy głosami nieważnymi a wynikiem partii. Jasny obszar wokół linii oznacza niepewność jej wyznaczenia. Zaobserwowana zależność sugeruje, że wybory zostały źle zaplanowane, ponieważ nie oddają one w pełni preferencji obywateli i są one obciążone systematycznym błędem. Mówiąc prościej, ostatnie wybory nie zmierzyły tego jakim poparciem wśród ludzi, którzy poszli na wybory, cieszą się poszczególne partie, ale to jakie poparcie otrzymują partie od osób oddających ważny głos. Dociekliwy czytelnik zaraz się zorientuje, że tylko tę drugą rzecz można ,,zmierzyć za pomocą wyborów". To prawda, ale nie zawsze te dwie populacje są tak różne, jak miało to miejsce w poprzednich wyborach. Na istnienie tej różnicy wskazuje pośrednio właśnie środkowy wykres. Można również zauważyć, że poparcie dla PO i PSL mocno zależy od wielkości miejscowości (typu gminy), dla PIS ten efekt jest mniej widoczny. Kolejna ciekawa obserwacja, na podstawie górnych wykresów, jest taka, że głosów nieważnych oddano najwięcej w Polsce północno-zachodniej. To nie jest zgodne z opiniami, że oddawanie głosów nieważnych związane jest ze słabym wykształceniem, zacofaniem gospodarczym czy ciemnogrodztwem, które z kolei łączy się z Polską wschodnią. Jeśli chodzi o frekwencję, to jest ona najwyższa w Polsce centralnej, również może to być nieco zaskakujące. Jeśli chodzi o niską frekwencję na ,,ziemiach odzyskanych" to raczej nie powinna ona dziwić. Wystarczy się przejechać po dolnośląskich miasteczkach żeby zobaczyć, że mało jest w nich dbałości o rzeczy wspólne. A przecież wybory samorządowe są także przejawem zainteresowania swoją najbliższą okolicą. Obszary wielkomiejskie, w odróżnieniu od wyborów parlamentarnych czy prezydenckich, w wyborach samorządowych cechują się niską frekwencją.

Podsumowując, w ostatnich wyborach samorządowych system głosowania mógł wypaczyć wyniki faworyzując pierwszy komitet na liście (w tym wypadku PSL). Wskazuje na to zależność pomiędzy poparciem uzyskanym przez partie a procentem głosów nieważnych. Regiony z wysoką frekwencją i wysokim procentem głosów nieważnych mogą zaskakiwać, ponieważ nie są wcale obszarami, odpowiednio, najbogatszymi i najbiedniejszymi. Rozkład poparcia dla partii jest, rzecz jasna, bardzo nierównomierny. Wspomnijmy na końcu, co nie wynika bynajmniej z małej istotności, że to właśnie w R da się przygotować tak schludnie wyglądającą infografikę.

Po świętach przedstawię część kodów potrzebnych do tworzenia tego typu grafik.