Zupełnie nie wiem jak sprzedać tę historię. Nie będzie więc błyskotliwego wstępu. Zainteresowało mnie po prostu gdzie znajdują się w Polsce elektrownie i na jak duże odległości trzeba przesyłać prąd. I to będzie tematem dzisiejszego wpisu.

Na wstępie zobaczmy mapę z zaznaczonymi elektrowniami w podziale na istniejące i planowane. Wielkość okręgów jest proporcjonalna do mocy elektrowni.

Rplot02Istniejące elektrownie są zlokalizowane głównie w południowej części Polski. Na Górnym Śląsku występuje bardzo duże zagęszczenie elektrowni, co jest zapewne związane z przemysłem ciężkim, który był w przeszłości (jest nadal?) zlokalizowany głównie w tej części Polski. Innym powodem jest bliskość kopalni węgla. Duże elektrownie są zlokalizowane także w okolicy Bełchatowa i Bogatyni - dwóch wielkich kopalni węgla brunatnego. Plany budowy nowych elektrowni zdają się dotyczyć w równym stopniu całego obszaru Polski.

Kolejny wykres powstał dzięki wykorzystaniu skryptów z bloga Przemysława Biecka. Kolorem zaznaczono odległość do najbliższej elektrowni. Im jaśniejszy kolor, tym mniejsza odległość do najbliższej kopalni. Wykres wydaje się ciekawy, ale do uzyskania naprawdę spektakularnego efektu zabrakło kilku elektrowni. Być może lepsza byłaby skala dyskretna zamiast ciągłej?

elektrownie_dystansDane wykorzystane w tym wpisie pochodzą z Wikipedii oraz z portalu rynek-energii-elektrycznej.