Jakie Święta są najczęściej obchodzone na świecie? Ile dni wolnych mają mieszkańcy poszczególnych państw? Które kraje obchodzą Boże Narodzenie, a które 1 Maja? W dzisiejszej Szychcie zajmiemy się geografią odpoczynku od pracy :)

Święta, które zostały uznane za godne bycia wolnymi od pracy mówią sporo o kraju. Wyrażają to, co mieszkańcy uważają (lub uważali) za istotne, i jest elementem tradycji danego kraju. Najpierw sprawdźmy 10 najczęściej obchodzonych świąt. Ponieważ pochodzą one z anglojęzycznej strony timeanddata.com, to pozwoliłem sobie nie tłumaczyć ich na polski. Na stronie znajdują się informacje na temat 225 terytoriów, nie tylko w pełni niepodległych krajów, ale zdolnych do ustanawiania swoich własnych dni wolnych.

Dominuje zdecydowanie Nowy Rok. Bardzo popularny jest Wielki Piątek, który w Polsce akurat wolny nie jest. Dwa ostatnie na liście to święta islamskie - koniec Ramadanu i Święto Ofiarowania.

Naturalne pytanie, to ile wolnych dni jest w poszczególnych krajach. Pokażemy to na mapie.

Najwięcej znajdziemy ich w krajach azjatyckich. Najmniej w Szwajcarii, gdzie właściwie wszystkie święta podlegają ustawodawstwu poszczególnych kantonów.

Zobaczmy jak rozkłada się obchodzenie drugiego i trzeciego spośród najbardziej popularnych dni wolnych - Bożego Narodzenia i Dnia Pracy.

O ile Boże Narodzenie to po prostu Boże Narodzenie, to z 1 maja jest większy problem. I nie chodzi bynajmniej o żadne ideologie, ale o to, że w poszczególnych krajach różnie się on nazywa. Na przykład w Watykanie jako święto św. Józefa robotnika, a w Rosji święto wiosny pracy. Wspólnym mianownikiem, który wziąłem pod uwagę, to odwołanie się do pracy przypadające 1 maja. Warto zauważyć, że w USA istnieje święto pracy, ale wypada ono w inny dzień.

Ponieważ zbliżamy się do końca Ramadanu (w tym roku wypada 14 czerwca), to sprawdźmy, w jakich krajach jest on dniem wolnym od pracy.

Ta mapka oczywiście nie powinna nas zdziwić. Id al-Fitr jest świętowane głównie na Bliskim Wschodzie, Azji środkowej oraz w Afryce ponad równikiem. Europejskim wyjątkiem jest oczywiście Bośnia.

I na koniec, krótki kod, który umożliwia ściągnięcie danych ze strony timeanddate.com