Jaki procent zużywanej energii elektrycznej czerpią poszczególne kraje z paliw kopalnych? Czy więcej energii zużywają kraje biedne czy bogate? I wreszcie czy, ze względów ekologicznych, Islandia powinna być zakazana? :)

Na całym świecie próbuje się odchodzić od zużywania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Mówiąc eufemistycznie, Polska nie jest liderem tych zmian. Wszystkie poniższe wykresy zawierają dane z roku 2013.

Okazuje się jednak, że sprawa ta nie jest tak jednoznaczna. Kraje Europy wschodniej zużywają znacznie mniej energii niż kraje zachodnie. Jest też różnica pomiędzy północą i południem.

Policzmy zatem ile energii pochodzącej z paliw kopalnych, zużywa się w poszczególnych krajach.

Być może nasz carbon footprint nie jest najmniejszy, ale zdecydowanie nie zużywamy najwięcej paliw kopalnych, wręcz przeciwnie.

Skąd biorą się te różnice? No cóż, te społeczeństwa są bogate, które wykorzystują częściej narzędzia i maszyny. Mało da się wytworzyć ręcznie w ciągu jednego dnia. Każdy dodatkowy dolar jest zdobywany dzięki wykorzystaniu energii.

Co prawda energochłonność PKB w krajach Europy Zachodniej jest mniejsza, ale ponieważ PKB per capita mają znacznie wyższe niż w Polsce, to mamy stąd spore różnice w konsumpcji energii.

Dane pochodzą z serwisu Banku Światowego.